Zkusili Jabber - příběh 17: Porovnání verzí

Z Jabber.cz Wiki
Přejít na: navigace, hledání
m (+kategorie)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 1. 3. 2007, 20:47

Můj přechod na Jabber tak trochu souvisel s přechodem na operační systém Ubuntu. Řekl jsem si, že když už používat svobodné technologie, tak se vším všudy. Našel jsem si klienta Gajim, který se mi neskutečně líbí, a jsem s ním velice spokojený.

Na ICQ už jsem měl delší dobu vztek, protože jsem neustále musel aktualizovat klienty kvůli úpravám ICQ protokolu, ICQ dost často jednoduše nefungovalo (asi byl můj účet umístěn na nějakém hodně nestabilním serveru), neustále jsem dostával od ICQ serverů ban za příliš rychlé připojování (když jsem se pokoušel zprovoznit si přes firewall posílání souborů a musel se tudíž mnohokrát znovu připojit), a další a další. Taktéž jsem záviděl u Jabberu možnost konferencí a dalších vymožeností. A nyní hle, všechno funguje, a už dlouho dobu nemusím řešit žádné problémy.

Na Jabber se můžu připojit z více míst současně (obrovská výhoda), posílám SMS kamarádům přímo z klienta, mám dostupný slovník, občas si uschovám nějakou poznámku či soubor na Jabber disku, abych ho měl dostupný i odjinud, a pro ty "pomalejší" kamarády mám ICQ transport. To vše bez nějakých omezení, můžu si vybrat klienta, kterého se mi zlíbí. Zkrátka, od ICQ jednoznačný krok kupředu, a to značný.

Nebylo by vůbec od věci, kdyby se nám postupně povedlo sjednotit svět pod otevřenými komunikačními prostředky, a nebyl by problém komunikovat z jednoho konce světa na druhý, tak jak je to teď, kdy každý kousek světa používá jiný, nekompatibilní protokol, vlastněný nějakou mamutí společností. Přeju Jabberu hodně štěstí, snad se to povede.

Kamil Páral, správce Ubuntu wiki