Decentralizace

Z Jabber.cz Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Decentralizace Jabber sítě znamená, že není závislá na jedné firmě nebo jednom konkrétním serveru. Můžete si tedy vybrat server podle toho, který je k vám nejblíž, podle množství jeho funkcí, podle doporučení kamaráda, spolehlivosti nebo třeba podle pěkného jména. Serverů je mnoho po celém světě, včetně České republiky. Jejich seznam naleznete zde.

Také vám nikdo nemůže vnutit reklamu. Kdyby se o to snažil klient, tak ho můžete vyměnit, kdyby se o to snažil server, tak taky.

Můžete dokonce provozovat svůj vlastní server. To se může hodit pro komunikaci v rámci firmy nebo třeba v malé komunitní síti.

Váš účet je samozřejmě vázan ke konkrétnímu serveru, takže záloha je na místě. Ale v případě výpadku můžete stejným programem zaregistrovat účet na serveru jiném. Výpadek jednoho serveru ovšem nenaruší zbytek sítě.

Dobrou analogií k decentralizaci Jabberu je decentralizace E-mailu. Také není možné jednoduše přenést svůj účet z jednoho poskytovatele k jinému včetně všech nastavení, pošty ve schránce či adresáře kontaktů.

Jak chápeme decentralizaci?

Mnoho lidí nemá jasno v tom, co je vlastně myšleno decentralizací Jabberu. Dalším poměrně často diskutovaným tématem je možnost přenášet uživatelské účty mezi jednotlivými servery. Je potřeba rozlišovat mezi decentralizovanou sítí a záložními servery (ať už pro případ selhání jednoho z nich nebo pro rozložení zátěže).

Síť XMPP/Jabber je decentralizovaná:

  1. servery - Všechny servery jsou na sobě zcela nezávislé. Výpadek jednoho serveru způsobí pouze nedostupnost jeho kontaktů a služeb na něm. Takže ostatní mohou komnuikovat bez potíží.
  2. linkami - Servery jsou jiné počítače, obvykle taky jinak připojené do internetu. Takže ani výpadek jedné sítě nepoloží celou síť Jabber. Jediné, co je potřeba k fungování, je DNS. Výpadek připojení jednoho Jabber serveru nijak neovlivní komunikaci mezi ostatními.
  3. administrátory - Jednotlivé servery jsou obvykle spravovány různými administrátory. Pokud vás z jakéhokoliv důvodu nebude jeden chtít ani vidět, natož pak nechat připojit, u jiného serveru vás pravděpodobně nebude obtěžovat, pokud nebudete obtěžovat Vy jeho server. Tohle obvykle pro slušného uživatele není problém, ale každopádně účty jsou různé.
  4. účty - Účty na jednom serveru jsou zcela nezávislé na účtech jiného serveru. Pokud máte víc účtů, pak tyto účty spolu nijak nesouvisí. Toto lze považovat trochu za problém, protože někteří uživatelé by rádi měli účty propojené. To však neodpovídá striktně odděleným serverům. Proto taky nemůžete jen tak přenést účet z jednoho serveru i s kontakty. Tedy přesněji, nelze přenést kontakty i s autorizací, ale existují programy i klienti (Exodus, JAJC), kteří umožnují zálohování a obnovu rosteru. Kontakty sice přenést můžete, ale zároven musíte všechny kontakty znovu žádat o autorizaci, a to včetně registrace bran a jejich kontaktů (což je asi největší problém).
  5. službami - Služby jednotlivých serverů se neovlivňují, a pracují nezávisle na sobě.

Většina serverů má zapnutou možnost komunikace s ostatními servery a mnoho z nich i možnost využívat služby uživateli jiného serveru, čímž tvoří pevnou a bohatou síť.

XMPP/Jabber je tedy plně decentralizovaný ve všech směrech a není to jenom decentralizace pro rozložení zátěže serverů (load balancing). Záložní server nemůže jenom změnit IP a čekat, že všechno bude jinak stejně. Vemte si, že se někdo bude vydávat za váš nový účet. Jak by kontakt z jiného serveru, který jej dosud neviděl a neznal, mohl poznat, zda je to opravdu váš účet, který s vámi chce teď komunikovat? Jak by ověřil, zda jde skutečně o účet přesunutý? Protože z bezpečnostního hlediska tohle prakticky nelze zabezpečit, a pokud by to šlo, mohl by se za vás vydávat kde kdo. A to jde přesně proti vysokým požadavkům na bezpečnost v síti Jabber. Takže to nejde, doporučuju si vybrat dostatečně stabilní server, na který se zaregistrujete.

Ještě je na místě upozornit, že domény serveru Jabbim jabber.cz, jabbim.cz, jabbim.com, jabbim.sk a njs.netlab.cz jsou v současné době provozovány prakticky na jediném stroji. V tomto případě tedy decentralizace platí pouze pro účty, protože jinak je všechno – server, správce, linka, služby – stejné.

Uživatelská jména

Častý dotaz uživatelů je, zda mohou přenášet svoje JabberID mezi různými servery. Tak, aby moje JID zůstalo zachováno, všechny moje kontakty i autorizace od uživatelů mi zůstaly, jenom jsem změnil server. Z principu fungování sítě Jabber tohle možné není. Část JabberID totiž obsahuje i jméno serveru v systému DNS. Pokud nepočítám virtuální servery na jednom stroji, jako několik domén Jabbim, nelze to technicky provést.

Uživatelé často poukazují na to, že u ICQ nebo telefoních čísel tohle možné je. Nicméně je třeba se podívat, díky čemu. U ICQ tahle "decentralizace" není nic jiného než víc záložních serverů. Je to jenom login server, který rozhodne, ke kterému serveru se klient připoji. Rozhodně ale nemůžete mít jen tak nezávislou síť bez požehnání AOL, která by mohla komunikovat s běžnými uživateli ICQ. Pokud se tedy znelíbíte provozovateli ICQ z jakéhokoliv důvodu, s ICQ jste zkončili.

U telefoních čísel to už skutečně decentralizované je. Existuje několik komerčních subjektů, které mezi sebou soupeří a nějaké speciální domluvy mezi sebou nemají. Tady ale zase existuje někdo, kdo decentralizovanou síť PSTN musí řídit a organizovat rozdělování číselných bloků. Tady se ovšem dostáváme zcela mimo internet. Navíc, bloky čísel nezískáte jen tak, a musíte za ně platit. Musíte platit i za propojovací služby, proto do cizí sítě telefonát stojí obvykle víc. Asi těžko si umím představit, že by si uživatelé vážili plné decentralizace tak, aby se vzdali bezplatnosti svých účtů a každý z nich si platil paušál, podobně jako u telefoních společností. Navíc přenositelnost čísel byla ještě nedávno nemyslitelná, a nebýt pokut národního regulátora ČTÚ, provozovatelé telefoních sítí by na to vůbec nepospíchali.

Zkrátka, jabber decentralizovaný je, ale decentralizace má taky své limity. Ty jsou technické i administrativní. To že se znelíbíte jednomu provozovateli neznamená, že hodíte svůj Jabber klient do koše a pořídíte si místo toho MSN, pouze se zaregistrujete na jiném serveru a své kontakty si přenesete tam a znovu je požádáte o autorizaci. Co zatím chybí je uživatelsky přívětivý nástroj na přenášení kontaktů, ale doufejme že tohle není potřeba moc často.

Související články

Odkazy