Zkusili Jabber - příběh 1

Z Jabber.cz Wiki
Verze z 5. 3. 2009, 15:34, kterou vytvořil LuciusMare (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Zkusil jsem jabber a ještě rád jsem se vrátil k ICQ. ICQ přes jabber fungovalo tak, že jakoukoli zprávu s diakritikou nepřeneslo. K tomu spadnul jabber.cz. Díky, toto opravdu mít nemusím.

Stejně tak nemusím mít řeči typu, jak je jabber decentralizovaný, abych se dozvěděl, že se musím registrovat na některém konkrétním serveru. To opravdu moc decentralizaci nenapovídá. Kdyby se tu psalo o jabberu alespoň pravdivě. Když se zhroutí jeden server, tak celý můj účet, kontakty a další věci jsou v čudu. Decentralizace opravdu jak vyšitá. Moc mě to nepřesvědčilo o pravdivosti toho, co se tu píše.


--- reakce: Nevím jak tento příběh je starý a dohledávat to nebudu, ale problém s decentralizací je spíše akademický. Ohledně výpadků serveru jabber.cz, tam jsem nějaké zažil (DoS útok byl například jeden z nich), ale rozhodné je jejich absence, je zde nutno poznamenat, že ICQ protokol je postaven na P2P principu(Jen s velmi malou možností práce přes server) a díky absenci ochrany proti výpadku v klientu, je uživatel snadno přehlídne(Protože výpadky spojení s ICQ servery jsou opravdu časté). Výhody a nevýhody P2P systému ICQ a ku příkladu Skype jsou jasné, ale není zde místo na to je vysvětlovat, pro moji osobu jsou naprosto nežádoucí, speciální případ u Skype. McKidney 11:31, 10. 10. 2008 (CEST)

--- reakce: Obávám se že jsi ne zcela pochopil v o čem je vlastně ta decentralizovana topologie. Proc tě tolik vytáčí, že svůj účet na některém z jabber serverů musíš založit/registrovat mi také není jasné, u e-mailu to máš stejné. Navíc bez registrovaného profilu by tě mohl jabber server jen těžko identifikovat, ať už se přihlásíš odkukdoliv, a předat ti seznam tvých kontaktů a další důležitá personalizovaná data. Výhoda decentralizace jabberu je především v tom že když zcela zkolabuje jeden jabber server, neshodí to kompletně celou síť - postiženi budou pouze uživatele TOHO JEDNOHO SERVERU a ostatní komunikují dál jako by se nechumelilo. Že provozovatelé jednotlivých serverů, přestože jsou jednotlivé servery vzájemě propojeny a pro uživatele tak tvoří jednu velkou síť kde může komunikovat každý s každým, jsou samostatné subjekty, které si mohou konkurovat a bojovat o uživatele kvalitou svých služeb - různý speciálních transportů například. Že máš příležitost vytvořit sám jabber server a v rámci něj umožnit komunikaci zaměstnancům firmy aniž by při tom docházelo ke zcela zbytečnému zatěžování připojení k internetu komunikací s jakýmsi centrálním serverem někde za oceánem. - už chápeš o čem je ta decentralizace (tj. nezávislost na jednom centrálním uzlu) ?

--- reakce: Tohle ale není skutečná decentralizace.

--- reakce: A co tedy je decentralizace? Jabber je jen protokol. Email z centra taky jde napsat na seznam v pohodě, ale adresář je jen u centra, odchozí pošta taky. A jestli email není decentralizovaný tak nevím co. A Jabber je jen standardní protokol stejně jako email. (srov.: Napsat zprávu z ICQ na MSN nejde, to je jako by nešlo poslat zprávu z centra na seznam. To znamená, že ICQ i MSN jsou centralizované) --Zenek 23:49, 18. 2. 2006 (CET)

--- reakce: Pravda je, že decentralizaci jsem si taky představoval ještě o fous dotaženější. Například automatické přesměrování z nefunkčního serveru na funkční, plus s tím spojený přenos uživatele a popřípadě navázání transportů na jejich ekvivalenty na jiném serveru (asi trochu obtížnější úkol). Takový plovoucí účet by, dle mého názoru, byl ideálním příkladem decentralizace. -- 62.177.70.211 13:14, 27. 3. 2006 (CEST)

--- reakce: Zkuste si o dané problematice nejdříve něco přečíst. Ejabberd nabízí podporu pro běh serveru na několika fysických strojích (nodech). Kdo má ale ty stroje platit, že? BTW, Netlab už snad běží (nebo brzy poběží?) na dvou strojích. Spike411

--- reakce:

Citace:' "...Takový plovoucí účet by, dle mého názoru, byl ideálním příkladem decentralizace."

Myslím, že mluvíte o distribuovaném systému, nikoliv o decentralizovaném. Distribuovaný systém se chová jako centralizovaný (pro uživatele tak vypadá) s tím rozdílem, že ve skutečnosti běží na více (mnoha) strojích, a výpadek jednoho stroje nemusí (ale taky může, záleží na návrhu a implementaci systému) práci systému nijak ovlivnit. Řekl bych, že v kategorii IM je docela dobrým příkladem distribuovaného systému Skype, ačkoliv i tam je určitá míra centralizace (login servery a účtovací servery). --Kybergreg


--- reakce:

Citace:' "Pravda je, že decentralizaci jsem si taky představoval ještě o fous dotaženější. Například automatické přesměrování z nefunkčního serveru na funkční..."

Taky jsem si myslel, že tohle jabber umí. Jestli chcete přetáhnout ICQčkáře, musíte nabídnout něco navíc, co by nás odměnilo za námahu s přechodem... -- 195.113.25.93 15:32, 14. 4. 2007 (CEST)

--- reakce: Typický příklad člověka, který Jabber nepochopil. Nejsem na toto téma odborník, ale decentralizace pro mě znamená, že pokud nejde jeden server můžu se připojit na druhý. A své kamarády mám přece i JID uložené v klientovi, takže neni problém přidat si kontakt i do nového účtu. Autor taky asi nechápe, že pokud spadne ICQ server jinou možnost mít nebude. Hau, domluvil jsem :)

--- reakce: Spustím jedovatou slinu a přidám se k tomu, že jabber.cz padá. Co se týče round-robinu, to je záležitost DNS. Jinak jabberu jako takovému věštím pěknou budoucnost. Přecijen je trošku jinde, než ICQ - binární to slátanina... Apropo k tomu padajícímu serveru... Není nic jednoduššího, než si rozjet vlastní...

reakce: Citace:' "Pravda je, že decentralizaci jsem si taky představoval ještě o fous dotaženější. Například automatické přesměrování z nefunkčního serveru na funkční..."

To není decentralizace,to je jen...Vlastně prostě přesměrování na funkční server.Rozlišujte mezi strojem a Serverem (jabbim.cz,například).Dokážete si představit,kdyby vypadl seznam.cz přesměrovalo by vás to na centrum.cz?Všechny zprávy by se posílaly na jmeno@seznam.cz A ten by byl vypadlý takže by všechny maily skončily v jámě pekelné.Kam to má posílat se bere podle adresy, @server za jménem tam není kvůli škodolibosti autorů jabberu.Pokud chcete namítat že by to mělo být lépe vyřešené,jako že by se to mělo přesměrovat z seznam.cz na centrum.cz,tak by mě zajímalo jak,když je server mimo provoz.To by chtělo jeden hlavní který by kontroloval stav serverů,a už jsme zpět u centralizace.Vaše jméno by se muselo změnit na jmeno@centrum.cz, a to zase neznají vaše kontakty,takže by se to stejně posílalo na jmeno@seznam.cz Tolik k tomu co je Decentralizace ;)