Zkusili Jabber - příběh 11

Z Jabber.cz Wiki
Přejít na: navigace, hledání

V roce 2003 jsem se připojil na internet přes síť CZFree, dostal do ruky disketu pro instalaci Mandrake 9.0 a začal objevovat svět svobodného softwaru, Linuxu, open source. Používal jsem (a vlastně stále používám) ICQ, Skype a další programy, ovšem postupně mi začalo nevyhovovat všudypřítomné omezování uživatelů tím, že mnohé programy mají uzavřený kód a neumožňují pokročilejší práci nebo plnou kontrolu nad funkcemi a činností softwaru (např. Skype).

Začal jsem tedy používat Jabber v Linuxu i ve Windows a objevovat funkce a možnosti, které u jiných protokolů a programů nenalézám. Nakonec jsem zkusil nainstalovat na server ejabberd a spustit uzavřenou konferenci v rámci skupiny osob pracujících na překladatelském projektu, umožnit záznamy diskusí atd.

Je něco takového možné pomocí jiných IM protokolů? Myslím, že není. Alespoň ne za 0 Kč, s podporou rozsáhlé komunity uživatelů, bez obav, že se komerční zájmy firem provozujících sítě s uzavřenými protokoly mohou zcela rozcházet se zájmem uživatelů o bezpečnost, neobtěžování reklamou, a podobně.