Zkusili Jabber - příběh 16

Z Jabber.cz Wiki
Verze z 13. 1. 2007, 21:50, kterou vytvořil 62.40.90.203 (diskuse)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Jabber, svoboda

Na konci slunného léta 2005 jsem konečně dostal pernamentní připojení k internetu. V té době jsem ještě používal MS Windows jako hlavní systém, do GNU/Linuxu jsem bootoval občas. Neměl jsem moc velké ponětí o sítích ani o instant messengingu. Věděl jsem jenom že existuje nějaké "ajsíkjů". Po instalaci jsem byl nadšen. (Jako z nové hračky.) Čas pomalu plynul a byl tady začátek roku 2006. Po hluboké úvaze jsem plně přešel na GNU/Linux. Místo ICQ 5 (windowsího klienta) jsem používal Kopete. Tam jsem to nejspíš poprvé uviděl, bylo to tak někdy v druhé čtvrtině roku 2006. V nabídce "Vyberte typ účtu", nebo tak nějak, byla tajemná položka. "Jabber" a žárovka. Něco málo jsem si vygooglil a šla mi z toho hlava kolem. Tak píšu kamarádovi, který používá GNU/Linux stějně jako já. A on na to, že to je zajimavé. Až jsem si konečně našel nějaký kloudný manuál, prostudoval, tak jsem věděl že to je ono. Jabber je správná cesta, je otevřený. Po diváni se jaké jsou dostupné servery jsem narazil na jabber.cz. Říkám si, to je dobré, má to v názvu slovo jabber a je to pěkně .cz. Zaregistroval jsem se a píšu kamaradovi přes ICQ ať se zaregistruje taktéž. A on, tak že jo. Půl minuty a najednou blik, přidání do rosteru a svobodná komunikace začala. Z multiprotokolního Gaim-u jsem přešel na klienta Gajim, lidi z ICQ mám pořád po ruce přes transport. Lidé v rosteru mi postupně přibývali. Přesvědčil jsem pár spolužáků k používání Jabberu a s dalšími lidmi mám teď v rosteru poměr 20 xmpp : 39 icq. Uvidíme jak se poměr s časem změní. Je jisté že bude trvat dlouho než budu moct navždy icq transport přestat používat navždy a zbavit se tak nesvobodného protokolu, ale ten den je ještě daleko. Stějně jako je daleko den kdy bude GNU/Linux tvořit majoritu mezi desktopovými systémy a kdy budou včichni vědět že nepotřebujeme brány (Gates) ani okna (Windows) ve svobodném světě. Ovšem Jabber, resp. XMPP tvoří jeden z pěkných mostů pro uvědomění mnoha lidí, že žijí prakticky v nesvobodě.

MUC

Jedna z největších výhod Jabberu jsou víceuživatelské chaty, konfery nebo jak tomu chcete říkat. Některé lidi moc nezajímaji, ale já na některé kupříkladu chodím pravidelně a rád. Každopádně je to IMHO víc cool než IRC, ikyž je IRC více používanější. Díky tomu, že v současné době je hodně uživatelů Jabberu současně uživateli svobodných systémů jako jsou GNU/Linux nebo FreeBSD a současně to jsou lidé se zálibou v programování, je místy "přebotováno". Ale většina lidí si boty pohlídá. Holt boti jsou jako psi. Ale boti neboti, hodně cool je podpora unicode i v konferách, zvláště pro lidi kteří chějí psát několika jazyky najednou.

A co dál?

To co následuje, jistě není cesta po které se vydá každý. S jistotou můžu říct že málokdo. Ale já jsem se touto cestou vydal. První programovací jazyk který jsem se samo-naučil byl Pascal a jeho objektová mutace Dephi (nevím přesně jestli Delphi je název jazyka nebo IDE). Pěkný jazyk, ale trochu nepraktický. Trochu sem se dal na Céčko, ale to je zase až moc low-level. Našel jsem se až v Pythonu, pěkném objektovém interpretovaném jazyce. Po prvních cvičných programech jsem si v Pythonu napsal pár skriptů pro užití na mém pc. Tak nějak jsem dostal k programování botů pro MUC, zajímal jsem jak jsou dělaní. Od borů to byl jenom kousek k Piskworkám (jsou tady na wiki někde zmíněné). Piskworky byly sice pěkné, ale trochu kostrbaté a místy docela nehezky koncepčně řešené. A když jsou Piskworky zamnou, kde jsem tedy teď? Teď spolupracuji na něčem pěkném, robustním a vyspělém. Však se nechte překvapit.


Richard "Ricardo" Szlachta