Zkusili Jabber - příběh 6

Z Jabber.cz Wiki
Verze z 19. 8. 2007, 12:03, kterou vytvořil 89.102.143.31 (diskuse) (Proč jsem skončil na ICQ)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Proč používám Jabbera

Po uživatelské stránce mi Jabber připadá docela podobný ostatním komunikačním sítím. Poskytuje hromadu různých služeb navíc, jeho hlavní výhoda tkví v jeho svobodné podstatě.

Jinými slovy, skutečnou výhodu přechodu na Jabber uživatel nepozná ani za den, ani za rok. Přechod k otevřeným formátům a programům považuju za podmínku zdravého rozvoje software. Oceníme jej jako skupina všech uživatelů počítačů až za dlouhou dobu.

Nebo možná nikdy, pokud se budeme chovat jako ovce - a potom sice opravdu pocítíme, že závislost na velkých firmách JE problém, ale už nebude cesta zpátky. Bohužel, tohle se běžnému uživateli počítače velmi těžko vysvětluje.

Proč jsem skončil na ICQ

Dříve jsem po vzoru svého okolí používal ICQ, když jsem se ale o něm dozvěděl víc, přestalo se mi líbit. Ta síť vám zkrátka neumožňuje psát ven. (I jabber transporty jdou skrz ICQ účet.) Neumožňují vám si účet zrušit, zato ho občas zruší sami [1]. Zkrátka obmotávají uživatele okolo prstu.

Další zajímavý fakt je, že v licenční smlouvě je zakázáno se k ICQ připojovat čímkoli jiným než oficiálním klientem. Ani to mi nepřijde správné, už protože tyto klienty jsou jen pro operační systémy, jež ve svém počítači nemám (tj. Windows či Mac).

Když jsem býval jen na ICQ, bezděčně jsem všem říkal "musíš se registrovat u ICQ, jinak se s tebou nebudu bavit", což mi nepřijde úplně správné. Vyřešil jsem problém s ilegalitou i blbým svědomím docela jednoduše: Rozhodl jsem se s ICQ definitivně skončit - stejně jsem většinu komunikace vedl přes Jabbera. Ohledně skončení na ICQ jsme se dohodli s několika lidmi, pokud by se k nám někdo chtěl přidat, bude to určitě prospěšné. Mimochodem mám v současné době víc kontaktů na Jabberu, než jsem míval na ICQ. Problém "ale nikdo ten jabber nemá" jsem moc nepocítil.

Považuji za důležité, aby se Jabber (nebo jakýkoli jiný otevřený protokol) rozšířil co nejvíc místo proprietárních IM. Teď máme možnost to změnit a už asi nikdy to nebude tak jednoduché. No uvidíme, jak se to vyvine.

Filip Dominec, jabber: filip.dominec na jab.undernet.cz, web: http://fd.getthetruefacts.com