Zkusili Jabber - příběh 11

Z Jabber.cz Wiki
Verze z 16. 9. 2006, 23:03, kterou vytvořil MiK (diskuse | příspěvky) (Kategorie)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

V roce 2003 jsem se připojil na internet přes síť CZFree, dostal do ruky disketu pro instalaci Mandrake 9.0 a začal objevovat svět svobodného softwaru, Linuxu, open source. Používal jsem (a vlastně stále používám) ICQ, Skype a další programy, ovšem postupně mi začalo nevyhovovat všudypřítomné omezování uživatelů tím, že mnohé programy mají uzavřený kód a neumožňují pokročilejší práci nebo plnou kontrolu nad funkcemi a činností softwaru (např. Skype).

Začal jsem tedy používat Jabber v Linuxu i ve Windows a objevovat funkce a možnosti, které u jiných protokolů a programů nenalézám. Nakonec jsem zkusil nainstalovat na server ejabberd a spustit uzavřenou konferenci v rámci skupiny osob pracujících na překladatelském projektu, umožnit záznamy diskusí atd.

Je něco takového možné pomocí jiných IM protokolů? Myslím, že není. Alespoň ne za 0 Kč, s podporou rozsáhlé komunity uživatelů, bez obav, že se komerční zájmy firem provozujících sítě s uzavřenými protokoly mohou zcela rozcházet se zájmem uživatelů o bezpečnost, neobtěžování reklamou, a podobně.