Zkusili Jabber - příběh 12

Z Jabber.cz Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Když jsme začínali budovat naší komunitní síť, stáli jsme před problémem, jak spolu komunikovat komfortně a současně i v situacích, kdy je síť odpojena od Internetu nebo dokonce v důsledku větší havárie rozpadlá do několika ostrovů. Klasické řešení bylo použití wall a talk na hraničních linuxových routerech, admini se obvykle potkali na tom posledním uzlu před padlým spojem.

Toto řešení přestalo časem vyhovovat, objevoval se požadavek na to, aby komunikace neprobíhala jen mezi adminy, ale byli k ní přibráni i uživatelé a obecně i ti, kteří nemají na routery přístup.

Samozřejmě tušíte, že řešením byla síť jabber serverů. Jednotlivé logické oblasti v síti mají vlastní jabber servery a uživatelé dané oblasti jsou asociováni vždy na "jejich" jabber server. Servery spolu komunikují, pokud mohou, a samozřejmě komunikují současně s celým Internetem, v době, kdy je síť v plném provozu.

Toto řešení přineslo spoustu výhod. Samozřejmě základní výhodou je spolehlivost a robustnost. Nezávislost na externím komunikačních serveru se mnohokrát ukázala jako neocenitelná. Ale tím to nekončí. Komunikace přes jabber může být šifrovaná a to hned ve dvou úrovních. Tou základní je komunikace s jabber serverem přes SSL. To se hodí vždy, zvláště když máte bezdrátovou síť na které cokoliv pošlete do vzduchu je věc veřejná a může ji slyšet kdokoliv. Druhá úroveň je šifrování jednotlivých zpráv přes GPG. To přináší dodatečnou výhodu v tom, že takové zprávy nemůže číst ani správce jabber serveru. To sice asi žádný nedělá úmyslně, ale v komunitě, kde se všichni znají, by mohla vzniknout celkem trapná situace, když byste se nelichotivě vyjádřili o kolegovi, který zrovna hledá tcpdumpem, proč někomu něco nefunguje. Šifrování komunikace také usnadňuje předávání zpráv citlivé povahy. Můžete předávat hesla nebo osobní údaje registrovaných členů sdružení bez nebezpečí jejich prozrazení a následného trestního stíhání.

Tím, že jabber server má omezený okruh uživatelů, můžete snadno informovat o zajímavých/důležitých věcech. Můžete rozesílat zprávy o plánovaných odstávkách nebo nastavovat zprávu dne, která se uživatelům zobrazí po přihlášení. A to všechno dostanete jaksi mimochodem. Není na to třeba definovat distribuční seznamy, nikdo se nemusí nikam registrovat.

-- Dan Ohnesorg