Tutorial

Z Jabber.cz Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Jak rychle a bezbolestně začít s Jabberem

Než skutečně začnete, musíte si vybrat z několika možností. Prvním velkým výběrem asi bude, u kterého serveru si založit svůj účet. Protože síť XMPP je plně Decentralizovaná, jednotlivé servery jsou na sobě nezávislé. Každý je něcím odlišný, někým jiným spravovaný, něco jiného nabízí. Jako první tedy musíte zvolit, který server se vám líbí nejvíc.

Výběr serveru

Výběr serveru je velice individuální, protože svět není černo-bílý, nejsou ani servery. Servery mohou být různé implementace s různými možnostmi. Některé umožní využít vašeho klienta naplno, některé mají víc služeb. Jiné zase mohou být chudší, ale vždy plně funkční a dostupné za všech okolností. Volte si podle toho, co je podle vás důležitější. Pokud nevíte, protože jabber zkoušíte poprvé, zkuste se zeptat zkušenějšího kamaráda. Pokud má takový kamarád podobné zájmy jako vy, asi jeho volba bude dobrá i pro vás.

Vybírat si můžete z řady Českých serverů. Je přece výhodnější využívat služeb českých serverů, pokud žijete v České Republice. Můžete ovšem využít i zahraničních serverů, pokud je vám to milejší.

Výběr vašeho serverů není nepodstatnou záležitostí, protože se projeví v identifikátoru vaší osoby. JabberID je jednoznačné označení každého člověka v síti Jabber. Skládá se ze dvou povinných částí:

  • uživatelské jméno - obvykle přezdívka. Je to ta část před zavináčem. Označuje vaši unikátní přezdívku na daném serveru. Pokud už takovou přezdívku na serveru někdo má, vyberte si jinou, nebo si přidejte něco za ní, co vás rozliší. Např. chtěl jsem pepa, už tu jeden je, tak budu pepa2.
  • server - doménové jméno serveru, na kterém máte Jabber účet. Podle něj budou ostatní uživatele na jiných serverech směrovat zprávy pro Vás na vámi zvolený server. Je v podstatě to samé, co zadáváte u adresy webu.

Vaše JabberID potom bude vypadat pepa@server.cz. Více na Jak vybrat JID

Důležité je, že si nemůžete jen tak změnit ani přezdívku (i když tohle by některé servery umět mohly), ani jméno serveru (to nejde z principu). Jak se zaregistrujete, máte určené svoje JabberID a nemůžete jej jednoduše změnit. Jediná možnost je vytvořit jiné, a všechny kontakty si do nového znovu popřidávat a znovu je autorizovat. Doporučujeme se alespoň zamyslet, jaké JabberID se vám líbí. Přezdívku si vymyslíte, ale server si musíte vybrat z dostupných serverů. Volte dobře, bude s Vámi pravděpodobně několik let! Další možností je instalace vlastního serveru.

Pokud stále tápete, zkuste největší český jabber server - jabbim.cz.

Volba klienta

Pokud už víte kde si chcete vytvořit účet a jak se chcete jmenovat, je načase si vybrat program, se kterým se připojíte do sítě - klienta. To, jaký program se vám bude líbit je opět individuální a neexistuje nejlepší volba pro každého.

Závisí to na tom, jaké požadavky máte, jaký systém používáte a jaký se vám nakonec bude nejvíce líbit. Všechny jabber klienty mají základní funkčnost - podporují uložení vaších kamarádů na serveru, jak jste si je pojmenovali a do kterých skupin zařadili. Podle toho tedy volit nemusíte, základní psaní s kamarády umí každý program.

Jsou ale programy s více možnostmi, s hezčím rozhraním, jednodušším rozhraním, s méně chybami. To už závisí na tom, co je pro Vás důležitější. Pokud nemáte vyhlédnutý nebo vůbec nevíte kde začít, nechte si od nás doporučit.

Doporučení klienti

Pro Windows:

Pro GNU/Linux:

Pro Mac OS X:

Pro mobilní telefony s podporou Java aplikací

Méně doporučení klienti

  • Tkabber
    • Skvělý klient, nepříliš vhodný pro začátečníky. Každopádně stojí za vyzkoušení, třeba se vám zalíbí
    • multiplatformní (GNU/Linux, Windows, *BSD)
  • Miranda verze nižší než 0.7
    • Na Windows velmi populární multiprotokolový klient. Do verze 0.7 měla několik chyb v podpoře XMPP/Jabberu, zejména co se týče přenosů souborů.
    • Pokud používáte primárně uzavřené sítě (ICQ, MSN), tak se hodí u ní zůstat.
    • Pouze pro Windows
  • Pidgin (Pidgin - Vytvoření účtu)
    • Oblíbený multiprotokolový klient, podpora XMPP/Jabberu je bohužel dost strohá (zejména chybí podpora pro Service Discovery a přenosy souborů příliš nefungují)
    • Má smysl pouze pokud jej již používáte nebo potřebujete primárně ostatní protokoly a XMPP/Jabber jenom navíc
    • funguje ve Windows i GNU/Linuxu
  • Pandion (Pandion - Instalace (Windows))
    • Klient pro Windows, snaží se být uživatelsky příjemný, ale zdá se, že jeho vývoj stagnuje. Největší nevýhodou jsou zastaralá podpora avatarů a přenosu souborů, se kterou už většina nových klientů není kompatibilní
    • Pouze pro Windows

Ostatní klienti

Seznam ostatních klientů, jež mají záznam na Jabber.cz/Wiki najdete v Kategorie:Klienti, mimo jiné i klienty pro Windows Mobile nebo Palm OS.

Registrace

Pokud máte vybrán server i klient, nezbývá než začít. Stáhněte a nainstalujte si zvolený program, pokud to ještě nemáte. Na většině serverů se není třeba registrovat přes formulář na webu, prostě spusťte program a najděte v něm přidání účtu. Většina programů se při přidání účtu do programu ptá, jestli chcete nový účet vytvořit na serveru. Protože poprvé vytváříte účet, dnes tuto volbu zaškrtněte. Program vám vytvoří účet na serveru. Pokud se objeví chyba, že účet již existuje, tak stejnou přezdívku na vybraném serveru má někdo jiný. Buď upravíte přezdívku, nebo zkuste jiný server (viz. Jak vybrat JabberID). Pokud někdy budete instalovat nový program na nový systém, už jenom přidáte účet do programu, ale vytváření nového účtu na serveru nezaškrtnete.

Možná vám pomohou návody:

Používání

Teď už vám zbývá jenom poblahopřát k novému jabber účtu. Pravděpodobně si budete chtít přidat vaše kamarády, kteří jsou také v síti Jabber. Jak to uděláte, už závisí na konkrétním programu.

Užitečné odkazy