Jabber User Directory

Z Jabber.cz Wiki
Verze z 10. 12. 2008, 14:01, kterou vytvořil Stardust2 (diskuse | příspěvky) (Další odkazy: link fix)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Jabber User Directory (JUD) je služba jabber serveru, která umožňuje uživateli prohledávat databázi veřejně přístupných klientů.

Jak to funguje?

Jabber zachovává soukromí uživatelů a bez jejich svolení o nich nezveřejňuje žádné informace. Uživatelé sami se však mohou rozhodnout zveřejnit své osobní informace ve veřejné databázi uživatelů JUD. Uživatelé mohou svá data zařadit do JUD dle svého výběru - může to být u kteréhokoliv jabber serveru, který tuto službu má nainstalovanou.

  • Registrace je podobná vyplňování vCard (osobní karta).
  • Vyhledávat se dá pomocí JID, jména, přezdívky, e-mailu, data narození, země, města, atd. Pole, dle ketrých se dá vyhledávat zaleží na konkrétním JUD a mohou se lišit.
  • Při vyhledávání může být také podporována hvězdičková konvence automaticky či explicitně.

Výjimku tvoří ejabberd server (používán například na serverech njs.netlab.cz, jabber.cz, jabbim.com/.cz/.sk, jabber.ru), kde se po vyplnění vCard, provede "automatické" zařazení do JUD. Přesněji: JUD není zvláštní služba, ale virtální rozhraní emulující JUD s přímým přístupem do vCard.

Pokud někoho hledáte a nevíte v jakém JUD je zaregistrován může to být problém. I když veřejné a privátní jabber servery můžou obsahovat odkaz na JUDy ostatních přístupných jabber serverů, neznamená to že dotyčnou osobu najdete. Je to v celku "malá daň" za decentralizovanou síť. Ale tento malý nedostatek může být překonán v okamžiku, kdy se objeví služba pro prohledávání přístupných JUD známých jabber serverů.

Podpora v klientech


Další odkazy

  • WWW rozhraní pro hledání uživatelů a získávání informací o nich.