Diskuse:Decentralizace

Z Jabber.cz Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Je potřeba to ještě upravit a učesat. Hlavně ten předposlední odstavec kapitoly 1 přepsat z vyprávění na popis hesla. --MiK 14:56, 12. 5. 2006 (CEST)

"XMPP/Jabber je tedy plně decentralizovaný ve všech směrech a není to jenom decentralizace pro rozložení zátěže serverů (load balancing). Pokud čekáte, že můžete jenom změnit IP, a všechno bude jinak stejně, tak čekáte špatně. Tak to prostě nefunguje. Vemte si, že se někdo bude vydávat za váš nový účet. Jak by kontakt z jiného serveru, který jej dosud neviděl a neznal, mohl poznat, zda je to opravdu váš účet, který s vámi chce teď komunikovat? Jak by ověřil, zda jde skutečně o účet přesunutý? Protože z bezpečnostního hlediska tohle prakticky nelze zabezpečit, a pokud by to šlo, mohl by se za vás vydávat kde kdo. A to jde přesně proti vysokým požadavkům na bezpečnost v síti Jabber. Takže to nejde, doporučuju si vybrat dostatečně stabilní server, na který se zaregistrujete."

Nelíbí se mi moc styl, jakým je to napsané. Něco jako "tak to prostě je a trhněte si nohou". :/ Zkusil bych se držet neutrálního stylu... -- (naspal Spike411 13:22, 12. 5. 2006 UTC)
Souhlasim se Spike411, navíc to je nepřesné (něco jsem zkusil zpravit). Obvzláště mi vadí "A to jde přesně proti vysokým požadavkům na bezpečnost v síti Jabber" - pokud vím (a onen odstavec to taky naznačuje), klient při odesílání zprávu nepodepisuje (jde to zapnout, ale není to prý obvyklé), takže příjemci nezbývá než serveru (protože předání zprávy zprostředkovává) dúvěřovat. Může si jen ověřit, že předávající server se od minula nezměnil; pokud je příjemce na jiném serveru, musí doufat, že jeho server před vytvořením federace s odesílajícím serverem jeho identitu taky ověřil. Od bezpečné sítě bych neočekával, že budu muset spoléhat na poctivost prostřednílů. --195.113.65.10 00:59, 22. 7. 2006 (CEST)