Gajim - Změna stavu; Přidání kontaktu

Z Jabber.cz Wiki
Přejít na: navigace, hledání
Tento návod předpokládá, že jste si program Gajim už nainstalovali. Jestliže ne, doporučujeme návod Gajim - Instalace (Windows). Dále předpokládá, že máte zaregistrovaný účet. Ja na to se dozvíte v návodu Gajim - Vytvoření a nastavení účtu.

Změna statusu

Po prvním přihlášení k jabber serveru, dostanete zřejmě uvítací zprávu serveru, na obrázku níže přišly zprávy hned 2, proto je také v modrém proužku nahoře tato číslovka [2], která znázozňuje počet nepřečtených zpráv. U kontaktů jenž vám nepřečtenou zprávu poslali a máte symbol hvězdičky

Gajim roster.png

Pokud nechcete vidět okno Gajimu, můžete jej minimalizovat do systémové lišty (vedle hodin) tlačítkěm pro zavření okna (křížek). Poklepáním na ikonu okno zviditelníte. Přes ikonu rovněž můžete kliknutí pravým tlačítkem myši na ni provést některé akce, jakou je např změna statusu.

Tray ikons gajim pandion.PNG

Status, neboli stav ve kterém e nacházíte můžete změnit ve spodní části okna.

Gajim change status.PNG

Pro zpřesnění statusu můžete použít tzv. status zprávu (Změnit popis stavu), která se zobrazí vašim kontaktům u vašeho jména. Pro časté změny týž status zprávy můžete Uložit stav pro pozdější rychlé přepnutí.

Gajim change status msg.PNG

Přidání nového kontaktu

Pro přidání nového kontaktu vyberte z nabídky Akce položku Přidat kontakt

Gajim add kontakt1.png

  • Do kolonky Uživatel vložíte JID uživatele kterého si chcete přidat do rosteru.
  • Do kolonky Přezdívka napiště text, jenž uvidíte v rosteru
  • V seznamu Skupina můžete zařadit kontakt do již existující skupiny, nebo přepsáním vytvořit skupinu novou, do které se kontakt přidělí
  • Zatržením políčka Automaticky autorizovat kontakt se vyhnete dotazování jestli chcete aby vás přidávaný kontakt mohl vidět online, což je rozumné nechat zatržené.
  • Nejspodnější políčko slouží k vepsání zprávy jako Odůvodnění pro přidání do rosteru

Následne pokračujte tlačítkem Žádat autorizaci

Gajim add kontakt2.PNG

Jakmile vás kontakt autorizuje zobrazí se vám následující zpráva:

Gajim add kontakt3.PNG

Gratuluji právě jste si přidali nový kontakt, pokud by jste chtěli najít nějaké nové kamarády, můžete je zkusit najít na chatu (konferenci)

Pro napsání zprávy stačí poklikat na kontakt v rosteru, napsat zprávu a tlačítkem Odeslat

Gajim send msg.PNG

Pokračujeme