IRC transport

Z Jabber.cz Wiki
Přejít na: navigace, hledání

IRC transport je služba jabber serveru, která umožňuje připojení z jabber klienta do místností (kanálů, channels) systému IRC. IRC je už časem ověřený protokol pro komunikaci mezi lidmi na síti. Komunikace probíhá buď mezi dvěma účastníky nebo v místnostech. Běžné místnosti se pojmenovávají jednoslovně a začínají křížkem #. Také je možná přímá komunikace mezi dvěma účastníky bez kontroly IRC serveru.

Porovnání mezi Přezdívkou a JID

Přezdívka:

JID:

 • Unikátní v rámci všech jabber serverů


Z Jabberu se můžete připojit pomocí některé z IRC bran. Způsob připojení závisí na zvolené bráně.

Jak se připojit přes bránu ejabberd/mod_irc

Brána, která je nainstalována např. na serveru Jabbim, se používá takto:

 • Zvolíte ve svém klientu vstoupení do místnosti (Join Groupchat).
  • Pokud váš klient má pro Server (Host) a Jméno místnosti (Room) samostatné položky (jako např. Psi, tak:
   1. Jako server (Host) zadáte jméno transportu, pro server Jabbim je to: irc.netlab.cz
   2. Jméno místnosti (Room) zadáte ve formátu místnost%server.domena.cz. Například místnost #amarok na serveru irc.freenode.net: amarok%irc.freenode.net. Všimněte si, že úvodní křížek se nezadává.
  • Pokud klient očekává celé Jabber ID místnosti dohromady, bude např. amarok%irc.freenode.net@irc.netlab.cz

Musíte si také vybrat přezdívku, která není na celé IRC síti ještě použita. Pokud už taková přezdívka existuje, připojení se nepodaří.

Po vstupu už můžete normálně hovořit, jako byste používali jednoduchého IRC klienta. Pokročilé funkce jako DCC (přenos souborů) brána bohužel nenabízí.

Kódování

Přednastavená je znaková stránka KOI-8 používaná v Rusku. Lepší volbou je jednoznačně Unicode kódování UTF-8, které se na IRC také začíná prosazovat.

Jiné kódování znaků lze nastavit pro jednotlivé servery přes Prohledávání služeb (Service Discovery):

 • pomocí registrace do modulu mod_irc (v prohledání služeb, pravým tlačítkem a vybrat registrovat), a to uvedením kódování pro jeden nebo více serverů.
  Například kódování UTF-8 na serveru irc.freenode.net nastavíme následujícím způsobem:
  [{"irc.freenode.net","utf-8","6667",[]}].
  Pro více serverů:
  [{"irc.freenode.net","utf-8","6667",[]}, {"irc.felk.cvut.cz","utf-8","6667",[]}].
 • pomocí adhoc příkazu modulu mod_urc (v prohledání služeb, pravým tlačítkem a vykonat příkaz Configure username, encoding, port and password). Například kódování UTF-8 na serveru irc.freenode.net nastavíme následujícím způsobem: Do Server1 zadáme irc.freenode.net, pro Encoding for server 1 vybereme utf-8.


Problémy

 • Odešle se text jen po poslední písmeno před prvním písmenem s diakritikou, viz sekce Kódování.
 • Nelze se přihlásit - server neodpovídá; Buď je IRC server nefunkční nebo je překročen limit IRC spojení z jedné IP.
 • Nelze se přihlásit - přezdívka je již použita; Je nutné si zvolit jinou přezdívku. Také se může stát, že po pádu Jabber klienta zůstane "viset" IRC spojení (zombie) a opětovné přihlášení do IRC místnosti pod stejnou přezdívkou se nepovede.
 • Příkazy z IRC jako např. např. /whois zpracovává Jabber klient. Většina funkcí je dostupná přes uživatelské rozhraní klienta (/whois je třeba žádost o vCard (informace o uživateli). Některé klienty mohou volitelně i zpracovávat textové příkazy přímo.
 • V místnosti nelze nic psát - pokud používáte jinou přezdívku než tu, kterou jste zadali při registraci transportu, změňte si ji zpět.