Jabber

Z Jabber.cz Wiki
Verze z 1. 4. 2012, 20:41, kterou vytvořil Pinky (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

stránka XMPP přesměrovává sem, protože vysvětlovat Jabber a XMPP v samostatných článcích by bylo matoucí

Jabber byl projekt otevřeného (open-source) komunikačního serveru založený v roce 1998 Jeremiem Millerem. Brzy pro něj vznikly i klientské programy. V roce 2004 byl na základě použitého protokolu vytvořen standard XMPP. V současné době označuje slovo Jabber ledasco, od protokolu až po komunikační síť.

XMPP je zkratka pro Extensible Messaging and Presence Protocol, neboli "rozšiřitelný protokol pro posílání zpráv a zobrazení stavu". Jeho základní standardizované normy jsou RFC 3920 a RFC 3921, další rozšiřující RFC 3922 a RFC 3923.

Jabber je fenomén. Tento server je věnován tomuto fenoménu. Věříme, že zde najdete informaci, kterou hledáte.

Jaký je rozdíl mezi XMPP a Jabberem

Dá se říct, že Jabber je platforma a že se má k XMPP jako Web k HTTP.

Jabber je v současnoti velice obecný název, který může označovat komunikační platformu založenou na protokolu XMPP a jeho rozšířeních včetně všech služeb s tím souvisejících. Často je tento termín užíván jako synonymum pro XMPP a jeho rozšíření - XEPy. Další možný význam je označení původního, dnes již v některých ohledech zastaralého protokolu, na jehož základě vzniklo XMPP.

Co je to XMPP/Jabber

Jabber/XMPP není žádný konkrétní program ani žádný konkrétní server. Je to jen "jazyk", který má sjednotit komunikátory a zbořit hranice mezi lidmi. Něco jako esperanto ;-)

XMPP/Jabber je protokol pro doručování zpráv ve skoro-reálném čase. V angličtině se pro podobné služby vžil název instant messaging. Hlavní výhodou Jabberu oproti jiným protokolům je jeho otevřenost a nezávislost na rozmarech jedné konkrétní firmy. Díky tomu existuje spousta klientů pro nejrůznější operační systémy a platformy, dokonce i pro mobilní zařízení (mobilní telefony, PDA). Jabber také podporuje tzv. transporty, díky kterým můžete z jednoho klientského programu komunikovat i s uživateli jiných sítí (ICQ, AIM, MSN...). Transporty ale umožňují i nejrůznější další služby (předpověď počasí, televizní program...)

Zajímavosti

  • kontakty se ukládají na serveru, což ocení uživatelé pracující na více počítačích
  • Na svůj XMPP/Jabber účet se můžete přihlásit z více míst najednou
  • podpora šifrování je na XMPP/Jabber síti naprosto běžnou záležitosí
  • většina klientů umí emotikony (smajlíky), mnoho z nich také umožnují přidávat další nebo upravovat stávající. Další pěknou vlastností je podpora avatarů, která opět funguje mezi více klienty.
  • XMPP je uznán jako internetový standard pro instant messaging organizací IETF. Tato organizace schválila i protokoly, bez nichž bychom si Internet mohli težko představit, např. SMTP (e-mail) nebo HTTP (Web).
  • JABBER je ochranná známka společnosti Jabber Inc.. Proto mnoho poskytovatelů XMPP řešení slovo Jabber nepoužívá
  • Podle doporučení použití ochranné známky by se slovo Jabber mělo používat jako přídavné jméno: http://xmpp.org/trademark/guidelines.shtml

Viz také

Externí odkazy