Konvertovací doporučení

Z Jabber.cz Wiki
Přejít na: navigace, hledání
Lightbulb.jpg Tento článek na Jabber.cz Wiki je zárodek a nutně potřebuje doplnit. Můžete nám pomoci tím, že jej rozšíříte.

Pravidla

 1. Neberte lidem jejich hračku - Tím, že někomu nainstalujete XMPP/Jabber klienta, nastavíte mu transport a vezmete mu jeho ICQ6 nikomu neprospějete. Spoustě lidí dva programy nevadí, pro ten zbytek je lepší Miranda (nějaký hezký stabilní pack pokud možno) nebo QIP Infium
 2. Neurážejte ostatní, všichni jsou to potenciální uživatelé jabberu. To, že někdo používá ICQ6 nemusí nutně znamenat, že je ignorant a debil. Třeba mu výhody jabberu dojdou později a byla by škoda, kdyby nechtěl přejít jenom z trucu, že měl pravdu.
 3. Propagujte jabber pro jabber, respektive Svůj Oblíbený Server (TM) pro Svůj Oblíbený Server. Zdůrazňujte konkrétní výhody, třeba i konkrétního serveru. Nezkušený uživatel si většinou nechce pročítat několik internetových stránek, aby zjistil, na kterém serveru se registrovat. Z toho vyplývá, že si většinou vybere špatně a má z toho špatné dojmy na dlouho.
  • Nezdůrazňujte transporty do uzavřených sítí, klidně můžete existenci transportu zatajit (stejně může zítra přestat fungovat)
  • Pokud chcete mluvit o decentralizaci jabberu a licenci ICQ, ujistěte se, že víte, o čem mluvíte, a že dotyčná osoba to chce slyšet.
 4. Uživatelé Mirandy a QIPu jsou ohromná potenciální skupina uživatelů. Nastavit v těchto klientech jabber je otázkou několika kliknutí, snažte se sehnat co nejvíc takových lidí a použít je pak jako obranu proti tvrzení, že na jabberu stejně nikdo není.
 5. Snažte se přesvědčovat lidi, kteří se navzájem znají. Když budete mít patnáct lidí, kteří ve svém rosteru budou mít jenom vás, tak je to asi moc dlouho bavit nebude.
 6. Mluvte o Jabberu při různých příležitostech jenom tak, ukazujte jen tak mimochodem jízdní řád a slovník na mobilu, když to zrovna někdo kolem potřebuje, zjišťujte zpoždění vlaku, posílejte lidem odkazy na svůj jabber disk a album jako by se nechumelilo, divte se lidem, co nemůžou být připojení ze dvou míst najednou, mluvte o smskách a svých zážitcích z jabber konferencí, zvěte lidi do svých konferencí přes MUCkl, ptejte se udiveně, o co jde, když budou mluvit o virech, spamu a výpadcích na ICQ. Když vám někdo dá ICQ číslo, zeptá se na vaše nebo cizí ICQ číslo, tak se divte, že to ještě někdo používá a řekněte, že na jabberu vás nikdo jako vězně nečísluje.
 7. Nebuďte pokrytci - když propagujete jabber a jste zároveň denně online na ICQ, tak vám na to nikdo neskočí. Pokud ICQ skutečně nutně potřebujete, tak se na něj snažte chodit méně často než na jabber.

Postup

Případné negativní/pozitivní zkušenosti a návrhy si prosím nenechávejte pro sebe - nebojte se editace nebo alespoň příspěvku do diskuse.

 • Přesvědčit své dobré přátele, aby to zkusili. Buď doinstalováním třeba Psi a používáním zároveň s ICQ nebo přechodem na Mirandu nebo QIP Infium (které už třeba někteří mají)
 • Přesvědčit kamarádky, aby si doinstalovaly jabber klienta. Jak na to už záleží na vás. Pokud si nejste jist, že daná osoba nepotřebuje Xtraz a přenosy souborů, tak ji nedávejte multiklienta.
 • Až budete mít pocit, že lidi, se kterými se rádi bavíte, už mají Jabber, tak přestaňte ICQ používat. Je dobré ho používat méně než obvykle ještě nějaký čas předtím.
 • Přesvědčovat další lidi, pokud možno takové, kteří se znají z těmi, kteří už jabber mají. Pozor na to, že mužské ego málokdy dovolí přijmout radu od jiného muže, často je jednodušší přesvědčit ženy/holky/slečny a pak je použít jako argument pro chlapy/chlapce/muže/jinochy. :-)

Viz také