Miranda

Z Jabber.cz Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Soubor:Miranda.png

Miranda IM je aplikace pro snadnou komunikaci, podporující celou řadu protokolů a je určená pro operační systém Windows. Díky tomu, že používá málo operační paměti, běží rychle i na starších PC. Její filozofií je rozbalit a používat - což je výhodné např. na počítačích, kdy nemáte práva k instalaci programů či chcete mít své povídátko vždy u sebe např. na USB flash disku (pokud nepoužíváte mnoho pluginů, tak i dokonce na běžné disketě). Existuje však i přenositelná verze Mirandy.


Jak může vypadat Miranda

Lokalizace

Jednou z nesporných výhod pro neanglicky mluvící čtenáře je to, že Miranda (po doplnění lokalizačního souboru), mluví 'hezky česky'.

Pluginy

Plugin je doplněk původního programu, který programu přidá nové, (dosud netušené), možnosti. Miranda jako taková, má pouze nejzákladnější funkce (které jsou implementované) a zbytek si můžete přidat ručně, takže nezatěžujete své PC něčím, co nevyužíváte.

Výhody pluginů

Miranda je díky své otevřenosti a velkému množství rozšiřujících modulů (tzv. plug-in) velice flexibilní. Na výběr máte okolo 500 těchto pluginů, které jsou pochopitelně také zdarma. Díky tomu, že pluginy vytváří prakticky kdokoliv, se Miranda a její služby velice rychle rozšiřují, naprostou samozřejmostí je například IP telefonie přes Skype, chat přes jabber (a tedy možnost komunikace s Google Talk, Gizmo, Tipic a dalšími), RSS jako textové zprávy, či videotelefonie přes protokol ICQ.

Jak hledat pluginy

Jak vypadá menu pro hledání pluginů

Nespornou výhodou je to, že všechny pluginy jsou sousředovány na jedno místo, a to na oficiální web. Zde najdete v menu seznam všech pluginů, které na webu jsou, a pak už jen stačí brouzdat a stahovat co Vás zaujme.

Jak instalovat pluginy

Instalace pluginu je velmi jednoduchá. Stačí plugin rozbalit a nakopírovat ho do podsložky Plugins v hlavní instalační složce Mirandy (Tedy např. C:\Program Files\Miranda\Plugins\)

Jak dočasně vypnout/zapnout transporty Jabber pluginu

V menu jeďte přes nabídku Jabber -> Agenti. Objeví se dialog se seznamem transportů. Po označení potřebných transportů lze provést potřebnou akci: Log On, Log Off a Unregister.

Podporované sítě

Podporované řady Windows:

  • 95, 98, Me, NT4, 2000, XP, 2003 a Vista

Odkazy