Google Talk (server)

Z Jabber.cz Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Google Talk je název komunikační služby založené na XMPP s několika proprietárními rozšířeními, kterou provozuje americký vyhledávací gigant Google. Server od jisté doby umožňuje zcela otevřenou komunikaci s ostatními službami jako Jabbim, LJ Talk a obecně s ostatními veřejnými servery sítě Jabber.

Nabízí uživatelsky přívětivého klienta zvaného též Google Talk, který je zatím pouze pro platformu MS Windows. Připojit se je však možné prakticky jakýmkoli slušným XMPP/Jabber klientem, na což také Google klade velký důraz. Sám na svých stránkách uvádí postupy pro používání své služby s alternativními klienty.


Registrace

Server nepodporuje tzv. In-band registration, která je běžná u tradičních serverů Jabberu, není tedy možné zaregistrovat účet běžnými postupy z klienta, např. Psi.

Každý majitel tzv. Google Account (zahrnujícího přístup k webmailu Google Mail) má automaticky přístup i ke službě Google Talk. Tento účet lze získat buď pozvánkou od jiného uživatele služby nebo přímo na stránce GMailu. Nyní je však možné si vytvořit i účet omezený pouze na Talk [1].

Propojení s Google Mail

Google nabízí poměrně komfortní propojení se svým webmailem. Smazává tak některé odlišnosti mezi konceptem IM a e-mailu. Je možné např. plynule přejít z IM komunikace na e-maily a naopak.

Webový klient

Součástí rozhraní je jednoduchý webový klient. Po instalaci doplňku[2] je možné používat i hlasové a video hovory.

Záznam rozhovorů

Taktéž je možné automaticky zaznamenávat rozhovory (ať už jsou realizovány jakýmkoli klientem) a zprávy přijaté v době nepřítomnosti.

Hlasová schránka

Na e-mail se také v podobě zvukového souboru odesílá hlasová schránka. Nemusí se jednat pouze o Google Mail, pokud JID funguje i jako e-mailová adresa.

Upozornění na příchozí poštu

Je také možné nechat si zasílat upozornění o příchozí poště na Google Talk klienta. Toto proprietární rozšíření má také oblíbený klient Gajim nebo mobilní MGTalk, existuje i doplněk pro klienta jménem Miranda.

Konfigurace jiných klientů

Ať už máte pro užití jiného klienta jakýkoli důvod, můžete narazit na problémy, jelikož server Google Talku neumožňuje některé zastaralé autentizační mechanismy, na které spoléhají někteří klienti Jabberu. Moderní klienti, jako je Jabbim, Gajim a Psi, nevyžadují žádné zvláštní nastavování.

Obecně pro co nejsnadnější nastavení by klient měl podporovat XMPP 1.0, především SRV, TLS, SASL a plain-text heslo.

Google Talk na vlastní doméně

Společnost Google v rámci Google Apps for Your Domain [3] umožňuje zcela bezplatně provozovat balík vybraných služeb, včetně Google Talk & Mail, na vlastní doméně druhého řádu. Této služby využívá např. bloguje.cz [4].

Externí odkazy