Tutorial - Miranda

Z Jabber.cz Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Instalace

1. Stáhněte si aktuální verzi Mirandy ze stránek programu. Zapamatujte si, kam jste ji uložili.

2. Spusťte instalaci spuštěním stáhnutého instalátoru. Klikněte na tlačítko Next a poté potvrďte licenci tlačítkem I agree. Objeví se zhruba toto okno.

Install.png

3. Zadejte cestu a dejte tlačítko Next. Objeví se zhruba toto okno.

Install2.png

V Protocols označte jen Jabber, případně další protokoly, které chcete používat (např. ICQ nebo IRC). Vše ostatní nechte nezaškrtnuté.

Install3.png

Klikněte na Install.

Nechte zaškrtnuté políčko Start Miranda IM a klikněte na Finish.

Nastavení

Hlavní okno Mirandy

4. Po spuštění se objeví zhruba toto okno. Vyplňte název profilu do políčka Profile. Klikněte na Create.

Install4.png

5. V okně Mirandy klikněte na žluté MOptionsJabber. Nastavte si přezdívku, heslo a server. Jako server dejte třeba jabbim.cz. Dále si pak nastavte také hodnotu User directory na users.netlab.cz.

Miranda options.png

Klikněte na Register New User, odsouhlaste kliknutím na OK. Pokud registrace proběhla úspěšně, klikněte na OK. V menu Mirandy klikněte na Status → Online. Právě jste se přihlásili na Jabber, gratuluji.

Svoje přátelé si přidáte pomocí M → Find/Add Contacts. Jako JID vyplníte jejich Jabber ID, kliknete na Search a počkáte, až se zobrazí v seznamu vpravo. Potom vyberete hledaného a vyberete ho v menu. Kliknete na řádek s hledaným výsledkem a zvolíte tlačítko Add to list. Vyplníte Custom name (tedy jak chcete, aby daný kontakt nazývala Miranda), případně skupinu (Group) a klikněte na Add. Právě jste si přidali svého prvního kamaráda.

Polling

V okně nastavení Jabberu na kartě "Account" zaškrtněte "Manually specify connection host". Chcete-li využít pollingu od jabbim.cz, do políčka "Host:" vyplňte "connect.netlab.cz" a do políčka "Port:" vyplňte "443".

Bezpečné připojení

Pokud chcete používat šifrovanou komunikaci se serverem (jednoznačně doporučeno), zapněte si v konfiguraci volbu Use TLS.

Pozn: pro připojení na účet GMail.com je tento krok nezbytný.

Nastavení proxy pro přenos souborů

V nastavení Jabberu přepněte na záložku Advanced, zapněte volbu Allow file sending through bytestream proxy server a jako hodnotu vepište proxy.jabbim.cz.

Miranda proxy.png

Transporty

Transporty do jiných sítí nebudete potřebovat, protože Miranda podporuje ostatní protokoly sama. Můžete však využít spoustu dalších služeb (SMS transport, Jabber Disk, slovník, atd).

Pomocí nabídky M → Jabber → Agents můžete přidávat služby. Například když do položky Jabber server vyplníte jabbim.cz a kliknete na Browse, objeví se seznam služeb, které jsou na tomto serveru. Většinu z nich můžete aktivovat tlačítkem Register.

Gmail

Jak přesně konfigurovat Gmail je popsáno v tomto návodu.