Privacy Lists

Z Jabber.cz Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Co to je?

Privacy lists jsou obdobou blocklistů nebo ignore listů v jiných sítích. Umožňují ale nejen blokování zpráv ale i informací a stavu a pro pokročilé i dotazů (iq). Blokaci je možné provádět podle JID, skupiny kontaktů nebo dokonce typu autorizace. Privacy lists dovolují také zablokovat vše a poté explicitně komunikaci určitým lidem/skupinám povolit. Privacy listů můžete mít více, takže lze přepínat mezi různými profily, vždy může být ale aktivní jen jeden nebo žádný. Většina současných Jabber serverů privacy lists podporuje, ale například Google Talk ne.

Privacy lists se v některých klientech používají i jako technologie pro neviditelnost, takže v nich můžete nastavit i aby vás vybraní lidé viděli i když jste neviditelní.

Jak vytvořit a nastavit nový seznam

Každý seznam (privacy list) má jméno, můžete vybrat jakékoliv podle potřeby.

  • Gajim: akce > pokročilé > edit privacy lists.

zadejte jméno a kliknutím na "Nový" vytvoříte nový list. V po kliknutí na editovat nastavte na výchozí, aby se aktivoval při každém přihlášení. Člověka zablokujete takto: přidat > Zakaž - Jabber ID (někdo@někde) - zaškrtnout co potřebujete. Pokud nevíte o co jde, zaškrtněte vše. Uložit. V nejnovější verzi gajimu můžete už blokovat kontakty přímo z kontextové nabídky v rosteru, ale pokud máte již exitující list, je možné že vám v něm gajim udělá bordel nebo ho deaktivuje!

  • Jabbim (klient): Jabbim při spuštění použije list který je nastaven jako výchozí, pokud takový není vytvoří ho a pracuje s ním. Kontakty můžete snadno spravovat z kontextové nabídky nebo akce > editor soukromí.
  • Psi: V možnostech účtu > soukromí. Rozhraní je podobné jako u Gajimu.

Jak to funguje? (něco pro pokročilejší)

Můžete mít libovoný počet privacy listů; jeden nebo žádný je aktivní a jeden nebo žádný je nastaven jako výchozí - aktivuje se při přihlášení. V listu jsou jednotlivá pravidla. Každé pravidlo má svoje pořadí a pravidla s nižší pořadovou hodnotou mají přednost. Každé pravidlo má také přiřazenou akci - "povol" nebo "zakaž". Všechny ostatní informace jsou nepovinné, ale pokud je nespecifikujete, budou platit pro všechny kontakty a typy stanz (tedy akce-zakaž zablokuje veškerou komunikaci. Můžete však vytvořit další pravidla pro jednotlivé kontakty s nižším pořadím, která budou mít přednost). Další hodnotou pravidla, kterou tedy většinou použijete, je typ. Ten může být buď JID, skupina, nebo typ autorizace. Jid můžete zadat i s resource, ale nezapomeňte na to, až vám blokovaný kontakt bude moci dál vesele psát. Skupina může být jméno jakékoliv skupiny ve vašem rosteru. Typ autorizace může být buď "both", "to", "from" nebo "none". Poslední hodnotou jsou blokované/povolené stanzy - existují tři typy: "message" - zprávy, "presence-in" - příchozí informace o stavu a autorizacích, "presence-out", tedy odchozí statusy a "iq" - požadavky (ty zpravidla klient zpracovává automaticky). Můžete vybrat jejich libovolnou kombinaci, pokud nezadáte žádnou, znamená to doopravdy všechny.

Neviditelnost (v některých klientech) tedy funguje takto: zašle se offline status, v privacy lists se přidá pravidlo blokuj - odchozí presence, které není blíže specifikované a tedy platí pro všechny. Tomuto pravidlu se přidá nejvyšší pořadí, takže před ním můžou být pravidla dovolující komunikaci vybraným jid, která ho "přebijí". Poté se zašle online status, který ale už kontaktům nedorazí.

Podpora v klientech

Seznam klientů, kteří mají uživatelské rozhraní pro Privacy lists.

Externí odkazy